Szukaj:
   szukaj
Logowanie:
  loguj
Zamów Newsletter:
  zamów
 
Katalog produktów i firm
Pokaż produkty firmy
Szukaj   
  szukaj także w opisach
Obsługa przetwórstwa mleka (30)
Bezpieczeństwo i higiena pracy (1)
Budownictwo przemysłowe (3)
Doradztwo (1)
Handel (1)
Laboratoria
Maszyny i urządzenia (15)
Opakowania (9)
Oprogramowanie dla mleczarstwa (6)
Środki produkcji dla mleczarstwa
Transport - Spedycja - Logistyka (2)
Pozostałe (4)
Obsługa produkcji mleka (9)
Budownictwo inwentarskie (1)
Genetyka, inseminacja, rozród
Maszyny do produkcji i do transportu pasz
Mechanizacja udoju (2)
Mlekomaty
Obrót zwierzętami hodowlanymi (1)
Oprogramowanie dla produkcji mleka (1)
Pasze i komponenty paszowe (2)
Środki higieny dla produkcji mleka (1)
Środki do produkcji pasz (nasiona, nawozy, folie) (2)
Weterynaria, środki weterynaryjne i zootechniczne (2)
Wyposażenie obór i pastwisk
Firmy i spółdzielnie mleczarskie (13)
Przetwórstwo mleka i produktów mlecznych (13)

Region
 - dowolny -

 


Oferty
więcej
Obsługa przetwórców
Automatyczne maszyny do formowania, napełniania i zamykania małych porcji Sprzedam
Automatyczne maszyny do formowania, napełniania i zamykania małych porcji
Folie dolne wielowarstwowe, termoformowalne Sprzedam
Folie dolne wielowarstwowe, termoformowalne
Miksery i Saturatory Sprzedam
Miksery i Saturatory
Obsługa producentów
Wstępne schładzanie mleka Sprzedam
Wstępne schładzanie mleka
IN - Leckmin Sprzedam
IN - Leckmin
Zasuwy do kanałów Sprzedam
Zasuwy do kanałów
Skup i przetwórstwo
Sery smażone Sprzedam
Sery smażone
Kefir owoce leśne Sprzedam
Kefir owoce leśne
Serek deserowy termizowany OZO Sprzedam
Serek deserowy termizowany OZO
Produkty mleczne
wszystkie
Mleko płynne (pasteryzowane, UHT, inne) Mleko płynne (pasteryzowane, UHT, inne) (5)
Mleko zagęszczone i skondensowane Mleko zagęszczone i skondensowane (3)
Mleko w proszku Mleko w proszku (4)
Napoje mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, mleka smakowe, inne) Napoje mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, mleka smakowe, inne) (22)
Desery mleczne Desery mleczne (2)
Śmietany i śmietanki Śmietany i śmietanki (8)
Sery świeże (twarogi, śmietankowe, wiejskie, homogenizowane, inne) Sery świeże (twarogi, śmietankowe, wiejskie, homogenizowane, inne) (25)
Sery miękkie (Roquefort, Camembert, Brie, Mozzarella, inne) Sery miękkie (Roquefort, Camembert, Brie, Mozzarella, inne)
Sery półtwarde dojrzewające (Edamski, Gouda, inne) Sery półtwarde dojrzewające (Edamski, Gouda, inne) (1)
Sery twarde dojrzewające (Cheddar, Ementaler, Parmezan, inne) Sery twarde dojrzewające (Cheddar, Ementaler, Parmezan, inne)
Sery smażone, topione i smarowidła z serów topionych Sery smażone, topione i smarowidła z serów topionych (1)
Wyroby seropodobne Wyroby seropodobne
Masła Masła (6)
Miksy tłuszczowe Miksy tłuszczowe
Kazeina Kazeina (3)
Serwatka, serwatka suszona, sery serwatkowe Serwatka, serwatka suszona, sery serwatkowe (2)
Inne Inne
Wstępne schładzanie mleka - zbytek czy konieczność?
2010-03-04, 11:34

Wstępne schładzanie mleka - zbytek czy konieczność? Gdybym to pytanie postawił na farmie krów, kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów w lewo (patrząc na mapę Polski) od naszej zachodniej granicy, to zapewne usłyszałbym, że pytanie powinno brzmieć: nie czy, ale kiedy i jaki system wybrać ? Kiedy? Jak najszybciej. Jaki system ? Wydajny i prosty. I nie jest to pusty slogan.

O słuszności i celowości wstępnego chłodzenia mleka, nie trzeba tam nikogo przekonywać. Około 80 % producentów mleka takie urządzenia posiada. To ciekawe. U nas jest dokładnie odwrotnie . I to w dobie spadających na łeb cen mleka w skupie. Dlaczego ? To pytanie zostawiam analitykom, psychologom i socjologom. Ekonomiści nie mają tu nic do roboty. Ich racje i argumenty są nie do podważenia.

Dlaczego warto chłodzić wstępnie mleko. Dlatego, że skracamy czas finalnego chłodzenia zyskując lepszą jakość mleka, oszczędzając tym samym energię elektryczną.

Co to takiego – system wstępnego schłodzenia mleka ? Jest to proste urządzenie składające się z bardzo cienkich płyt, podwójnych warstw lub podwójnych rur poprzez które pompowane jest mleko z udoju. Instalowane jest za pompą mleczną , a przed i najlepiej nad schładzalnikiem mleka . Mleko przepływając oddaje swoją temperaturę czynnikowi płynącemu w zewnętrznym płaszczu lub rurze. Czynnik chłodniczy to zwykła woda lub woda lodowa. Dla niewtajemniczonych jest to zwykła woda tylko, że o temperaturze ok. 1,5 stopnia.

Ale przejdźmy do faktów.

Mleko z udoju ma temperaturę 36 stopni. Zadaniem systemu chłodzenia jest obniżenie jej w jak najkrótszym czasie do temperatury ok. 4 stopni. Dlaczego do ok. 4 stopni ? Ponieważ jest to najlepsza temperatura zapewniająca bezpieczeństwo mleka.

Specjaliści mówią: bakteriologiczna jakość mleka zależy głównie od tempa schładzania mleka do temperatury poniżej krytycznych 10°C i przechowywania w temp. poniżej 4° C. Innymi słowy im szybciej schłodzisz mleko tym będzie ono bezpieczniejsze i lepsze. Im później- narażasz siebie i innych na straty. A jeśli lepsze to otrzymasz wyższą cenę.

Proste ?

Spójrzmy jak wyglądają urządzenia występujące na rynku. Najbardziej popularne to rurowe i płytowe schładzalniki

W zależności od tego jaką temperaturę ma woda-czynnik chłodzący, mleko będzie schłodzone lepiej lub gorzej. Jest tu o co walczyć. Woda zwykła –wodociągowa to ok. 10-13 stopni, studzienna to ok. 8-12 stopni. Lodowa to ok. 1,5 – 3 stopni. Mleko po przejściu przez takie urządzenie ma temperaturę ok.6-8 stopni wyższą od czynnika chłodzącego. Odpowiedź nasuwa się sama. Wstępne chłodzenie wodą lodową to oszczędności ok. 80 % kosztów tradycyjnego chłodzenia mleka. Ale jak „zdobyć” wodę lodową ? Proszę bardzo:

O wstępnym schładzaniu mleka powinniśmy myśleć już przy zakupie schładzalnika do mleka. Wówczas to podejmujemy decyzję jaki schładzalnik wybrać. Czy klasyczny- gdzie czynnikiem chłodzącym jest gaz, czy bank lodowy- gdzie czynnikiem chłodzącym jest tzw. woda lodowa, którą to właśnie możemy wykorzystać do wstępnego schłodzenia mleka. O zaletach schładzalników na wodę lodową napisano wiele . Powiem tylko, że ich wydajność nie ma sobie równych, ale cena jest około 18-20 % wyższa od klasycznego schładzalnika. Jednak bilansuje się to już po ok 2,5-. 3 latach używania w zależności od wielkości produkcji mleka.

No a co, jeśli ktoś ma już schładzalnik klasyczny. Pozostaje zainwestować w urządzenie do produkcji wody lodowej., albo… używać wstępnego schładzania wykorzystując zwykłą wodę. Oszczędności i tak sięgają już 50 % !!!

Wynika to z prostego rachunku. Mleko wpływające do schładzalnika głównego po wstępnym schłodzeniu ma już temperaturę ok. 20 stopni, a nie 36 stopni. Różnica wynosi więc 16 stopni. Agregat potrzebuje zatem mniej energii bo też z niższej temperatury schładza mleko. A ile mniej .Odpowiedz poniżej.

Do schłodzenia 1 litra mleka o 1 stopień potrzebujemy 1kcal energii chłodzenia. Natomiast 1kW to 860kcal/h.

I teraz każdy może sobie wyliczyć sam oszczędności. Ja zrobię to na przykładzie jednego udoju o wielkości 1000 l.

1000 litrów x (36stopni-4 stopnie) =32 000 kcal. Dzielimy to na 860 i otrzymujemy wynik 37,21 kW/ 1 godzinę . Tyle potrzebujemy energii do schłodzenia mleka z temp. 36 st. do 4 st w ciągu jednej godziny. Norma mówi o trzech godzinach. Wówczas musimy to jeszcze podzielić na trzy. Ale zostańmy przy jednej godzinie.

Włączamy teraz wstępne schładzanie. Mleko jest już schłodzone do 20 st. Nasz jedyny koszt schłodzenia wstępnego to cena tego urządzenia i instalacji, którą płacimy jednorazowo ! Kosztu wody nie liczymy gdyż i tak ją zużywamy do pojenia krów.

1000 litrów x (20 stopni – 4 stopnie)=16 000 kcal. Dzielimy na 860 i mamy 18,60 kW/1 godzinę.

37,21 - 18,60 = 18,61 kW /1 h to oszczędność w kilowatach. A ile w złotówkach ? Proszę zajrzeć do ostatniego rachunku za prąd i zobaczyć cenę 1 kilowata. Pomnożyć ją x 18,61 i wyjdzie oszczędność w polskich złotych.

Proste ? A teraz pomnóżmy tą oszczędność x dwa udoje x 30 dni x dwa miesiące ( większość rachunków tak otrzymujemy ). Możemy liczyć dalej ale… pozostawiam to zainteresowanym. Nie wspominam tu nawet o nocnej taryfie bo zakładam , że jest to pierwszy krok do oszczędzania i został już dawno zrobiony.

Jeśli ktoś chce to może policzyć oszczędności wynikające z zastosowania wody lodowej. Spróbujmy szybko:

1000 l x ( 8 !! stopni – 4 stopnie) = 4 000 kcal : 860 = 4,65 kW/1h zatem 37,21-4,65 = 32,56 kW / 1h i to jest nasza oszczędność na jednym udoju !!
Musimy tu jednak pamiętać o koszcie wyprodukowania wody lodowej ale to temat na inny artykuł.

Zatem należałoby teraz postawić pytanie: dlaczego o tym wcześniej nie pomyślałem ? Nie załamujmy rąk jednak.
Wróćmy do schładzania wstępnego wodą zwykłą. Mamy tutaj też inne korzyści. Np. woda, która wypływa z tego urządzenia jest podgrzana przez mleko. Możemy ją wykorzystać przecież do pojenia krów . One wolą pić ciepłą wodę. Piją jej więcej i dzięki temu też produkcja mleka pozostaje stabilna, nawet zimą. Wykorzystujemy ponadto tę wodę po podgrzaniu w boilerze do mycia urządzeń udojowych. Niektórzy poszli jeszcze dalej i wykorzystują ją do ogrzewania domów.

Na koniec klika słów o eksploatacji. W płytowcach musimy wymienić raz w miesiącu filtr do mleka. Duży przekrój rur zwalnia nas z tego obowiązku w schładzalniku rurowym. Urządzenia te są myte automatycznie przez myjkę systemu udoju. Problem osadzającego się kamienia wodnego praktycznie nie istnieje, gdyż staje się on zagrożeniem od temperatury 60 stopni. Taka temperatura tu nigdy nie występuje. Oczywiście wskazane jest umycie całego urządzenia 1-2 razy w roku. A co zrobić, czasem, z nadmiarem ciepłej wody, która może nam zostać ? Generalnie krowa wypije około 60-70 % wody więcej niż daje mleka. Schładzalnik rurowy do schłodzenia wstępnego 100 litrów mleka potrzebuje 83 litry wody. Wydawało by się, że problemu nie ma, ale.. nie zawsze wytłumaczymy krowie aby piła wodę w tym samym czasie. Co zatem zrobić z czasowym nadmiarem ciepłej wody? Odpowiedź na to pytanie częściowo już była podana wcześniej. A poza tym, nikt i nic nie zwalnia nas od myślenia. Przecież pomysłów nam nie brakuje. Prawda ?

Czekam na Wasze pomysły pod adresem - michal1959@wp.eu  

Jarosław Wieczorek, Packo Inox nv Polska


« poprzedni lista artykułów działu następny »

Polecamy
Jak zoptymalizować proces magazynowania podczas dojrzewania sera?
Silna konkurencja na rynku mleczarskim i wzrastające oczekiwania klientów sprzyjają opracowaniu nowych technologii i urządzeń, które obniżają koszty produkcji i zwiększają efektywność przedsiębiorstwa...

Oferta PLAST-BOX dla mleczarstwa
Bazę asortymentu stanowią WIADRA: okrągłe, owalne, prostokątne o pojemności od 0,55l do 33,0l, z plombą, rączką. Opakowania wykonywane w dowolnej kolorystyce, według życzenia klienta. Zdobienie opakow...

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla mleczarstwa
Oferujemy kompleksowe rozwiązania informatyczne obejmujące wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie: Skup, Produkcja, Magazyn Techniczny, Magazyn Wyrobów Gotowych, Opakowania, Sprzedaż, Współp...

RAT-GAR Zakład Remontu Kotłów Viessmann Salon Firmowy Grzegorz Ratajczak
W branży ciepłowniczej działamy od 1989 roku. Zakres prac, jakie wykonujemy obejmuje zarówno inwestycje indywidualne – ogrzewanie domów, mieszkań, jak i przemysłowe – kotłownie parowe ,wod...

Producent cystern i aparatury kontrolno-pomiarowej do mleka
Firma ROMEX swoją działalnością obejmuje całokształt zagadnień związanych z odbiorem mleka od dostawców, począwszy od serwisu urządzeń i produkcji gotowych instalacji, sprzedaż podzespołów i materiałó...

Transport Mleka Karol Wasiński
Nasza Firma zajmuje się specjalistycznym transportem mleka od dostawcy (producentów) do mleczarni (podmiotów skupujących). Świadczymy kompleksowe usługi odbioru i przewozu mleka z gospodarstw rolnych ...

Opakowania dla Ciebie
Eurobox Polska Sp. z o.o. jest wiodącym w Polsce producentem wysokiej jakości tektury falistej i opakowań. Firma wchodzi w skład dywizji Dunapack Packaging, największego branżowego producenta papieru,...
Mleczarstwo Foto
Mleczarstwo Foto Mleczarstwo Foto Mleczarstwo Foto
Hodowla bydła mlecznego na Farmie Fandie w Gwinei - Afryka
FAO
Cytaty
Krowa krowie mleka nie wypije (powiedzenie)
Czy wiesz, że...
Pierwszą „dojarkę” wymyślono w Egipcie w 380 r. p.n.e. – kawałki łodyg pszenicy umieszczano w krowich strykach
Firmy
więcej
Obsługa przetwórców
STM Sp. z o. o.
FlexLink Systems Polska Sp. z o.o.
COLDEX Zakład Usług Przemysłowych sp.j.
Romex Aleksander Wasilewski
ECOR PRODUCT Sp. z o.o.
Transport Mleka Karol Wasiński
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL – KROSNO SA

Obsługa producentów
Thye-Lokenberg Polska Sp. z o.o.
C. Olsen Trading Sp. z o.o.
PROLAN sp. z o.o.
Center Plast sp. z o.o.
Packo Inox nv

Skup i przetwórstwo
Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu
OKręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy

Wydawnictwa branżowe

Polski Sektor Mleczarski
Przegląd mleczarski
AGROBYDŁO

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Regulamin   |   Informacja o cookies   |   Reklama   |   Kontakt   |   Dodaj firmę Dodaj firmę   |   Katalog firm   |   Ceny mleka   |   Aktualności   |   Mięso
Copyright © 2001-2018 Horyzont. All rights reserved created by netMonster.pl